Szlak papieski

Szlak papieski

Przebywając w roku 1983 z oficjalną wizytą w Polsce – Papież Polak – Jan Paweł II przybył w dniu 23 czerwca na krótki wypoczynek do Doliny Chochołowskiej w Tatrach. Goszczony był w schronisku PTTK, skąd udał się w asyście towarzyszących mu osób na turystyczny spacer do Doliny Jarząbczej.
W schronisku zdjął „wizytowe” buty, ubrał ciepłe skarpety i turystyczne buty, po czym szlakiem czerwonym wyruszył na pieszą wędrówkę. Po wyjściu ze schroniska udał się drogą w dół Polany Chochołowskiej, zatrzymując się przy szopie pasterskiej Andrzeja Gala Zięby z Witowa, który bacował w tym czasie na Polanie Chochołowskiej. Wstąpił do szałasu, pozdrowił górali i powiedział, że w drodze powrotnej, jeszcze ich odwiedzi. Po krótkim odpoczynku – Papież wraz towarzyszącymi mu osobami – wyruszyli dalej szlakiem czerwonym – drogą przez mostek, aż do Wyżniej Jarząbczej Polany. Tu przy zabytkowej kapliczce z 1872 r. towarzyszące Papieżowi osoby pozostały w tyle, pozwalając Papieżowi samodzielnie i w skupieniu wędrować przez tą uroczą halę. Przy mostku na potoku Jarząbczym wycieczka stanowiła znów jedną grupę. Trasa biegła teraz drogą przez piękny świerkowy tatrzański las. Szlak stale pnie się choć łagodnie do góry. Papież rozmawia o górach i wspomina swoje dawne w nich wyprawy letnie i zimowe. W tym odprężonym nastroju wycieczka doszłaby aż na Trzydniowiański Wierch, gdyby nie uwagi osób pilnujących punktualnego odlotu Papieża do Rzymu. Postanowiono więc zawrócić. Wcześniej wybrano miejsce na końcowy odpoczynek. Wśród rzadziejącego lasu pod Jarząbczymi Szałasiskami, gdzie szlak czerwony zbliża się łagodną ścieżką do Jarząbczego Potoku, rozbito” turystyczny biwak. Wśród kilku powalonych przez halny wiatr potężnych świerków, zatrzymano się nad samą wodą rwącego górskiego potoku.

Wyjęto z plecaka który niósł ksiądz Bronisław Fidelus kanapki, termosy z kawą i herbatą oraz jabłka. Posiłek spożyto na doraźnie rozłożonym turystycznym stoliku, siedząc na składanych turystycznych krzesełkach.
Odpoczynek trwał około 1/2 godziny. W czasie posiłku Ojciec Święty powiedział: ,,…żebym tak mógł tu dłużej posiedzieć”. Była w tym zawarta cała tęsknota do turystycznego bycia z naturą, ale zbliżał się czas odlotu i wkrótce ruszono w powrotną drogę. Przed opuszczeniem biwaku – Papież podszedł do rwącego potoku, pochylił się, zamaczał rękę w górskiej tatrzańskiej wodzie i przeżegnał się.

Powrót nastąpił tą samą drogą. Ponownie wstąpiono do szałasu bacy Andrzeja Zięby Gala, gdzie czekała już cała jego rodzina. Przed szałas wyniesiono ławy i zydle. Ojciec Święty usiadł na zydelku przed ławą zastawioną serem i oscypkami. Rozmowy toczyły się wokół życia górali na polanie i trudności z wypasem owiec. Do schroniska PTTK – od szałasu Gali – wycieczka przeszła na skrót przez Polanę Chochołowską. Górale obdarowali Papieża oscypkami „na drogę do Rzymu”.

W schronisku Jan Paweł II zdjął turystyczne obuwie, ubrał nową sutannę i po zjedzeniu przygotowanego posiłku wszedł do czekającego samochodu i opuścił Dolinę Chochołowską.

Górale, właściciele wspólnoty Siedmiu Gmin, do której należy Dolina Chochołowska – pragnąc upamiętnić pobyt Papieża – Polaka w Tatrach, w miejscu jego odpoczynku i biwaku w Dolinie Jarząbczej zbudowali góralską kapliczkę. Na ogromnym głazie umieszczono także spiżową tablicę z następującymi słowami Papieża: „Mogłem w dniu dzisiejszym spojrzeć z bliska na Tatry i odetchnąć powietrzem mojej młodości” – oraz – dopisek; Na to miejsce przybył Papież Jan Paweł II w dniu 23. V. 1983 r.

Natomiast nad krzyżem w drewnianej kapliczce umieszczony jest wyryty w desce napis: „Dziękujemy Ci Boże, że przysłałeś tu Ojca Św.” (uprawnieni wsi Ciche).

Odcinek szlaku czerwonego z Polany Chochołowskiej na Trzydniowiański Wierch, którym szedł Papież Jan Paweł II dodatkowo oznaczono jednym żółtym paskiem. Z czasem odcinek ten nazwano „szlakiem papieskim” i taka nazwa do dziś się pośród górali i turystów utrwaliła.

Przejście całego odcinka „szlaku papieskiego” – od schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej wynosi: tam l godz. i z powrotem 45 min.

W schronisku znajduje się wystawa poświęcona wizycie Jana Pawła II w schronisku. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzania.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

6 maj 2015